The George Enescu Festival: Hitting A High Note in Romanian Culture

George_Enescu_Festival

The George Enescu Festival: Hitting A High Note in Romanian Culture

by Claudia Moscovici

The George Enescu Festival in Bucharest is not only a highlight in Romanian culture, but also one of the most exciting and biggest classical music festivals in Europe. Named after the prestigious Romanian composer and violinist George Enescu  (1881-1955), who is best known for his Romanian Rhapsodies, the festival focuses on Enescu’s work and offers the best in classical music, internationally.

Enescu1

Every two years, for several weeks during the month of September, Bucharest becomes the classical music capital of Europe. George Enescu and his friend and collaborator George Georgescu organized the first festival in 1958. Although the festival was banned for a period of time during Ceausescu’s dictatorship, it has been reestablished and grown since the Romanian revolution of 1989. It is organized by its Artistic Director Ioan Holender, Artexim, ArClub–The Center for Cultural Projects of the Municipality of Bucharest and the Foundation Art Production. 

Festivalul-George-Enescu

In 2013, the festival will take place between September 1st and 28th, featuring concerts  of classical and contemporary music as well as opera and ballet. The festival’s motto, “Magic exists” (“Magia Exista”), emphasizes the beauty of classical music; its capacity to mesmerize all generations across cultural boundaries; its unifying force regardless of our political and ideological differences; its endurance throughout centuries, in a magic that still captivates us. Few products of the human mind, talent and creation have such a lasting power and positive effect on our cultures and psyches.

This year the festival will reach an even wider public through its publicity campaign on the American channel CNN (see ad below) that will air on May 19th, as well as the broadcast of some of its concerts live in cinemas across Romania, in cooperation with Grand Cinema Digiplex.

For more information about the highlights of the festival this year, please find below the George Enescu Festival program, found on their website,

  • MARI ORCHESTRE ALE LUMII

  • RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

  • CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

  • SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALET

  • SERIA WAGNER

  • MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI

  • CONCERTE ÎN ŢARĂ

  • ALTE EVENIMENTE

Barenboim

DUMINICĂ, 01.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

STAATSKAPELLE BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Solist : RADU LUPU – pian

Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

Cameron Carpenter

DUMINICĂ, 01.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIICUMPĂRĂ BILET 

CAMERON CARPENTER

Ateneul Român
Recital CAMERON CARPENTER – orgă

Program :
“The Theatre of the Organ”

Martin Yates (2)

DUMINICĂ, 01.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

TIMIŞOARA

FILARMONICA “BANATUL” DIN TIMIŞOARA
Dirijor : MARTIN YATES
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

Ansamblul Archaeus

LUNI, 02.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

Ansamblul “ARCHAEUS”

Ateneul Român
Dirijor : LIVIU DĂNCEANU

Program :
George Balint – Muzică pentru Archaeus
Michael Denhoff – 
Strophen op. 107 (nr. 1, Geträumtes – für Martella)
Ştefan Niculescu – 
Triplum II
Michael Denhoff – 
Strophen op. 107 (nr. 11B, Geläut für Günter Bialas)
Dan Buciu – 
Schițe pentru un autoportret
Michael Denhoff – 
Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu –
 Reverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff – 
Strophen op. 107 (49A – Saltarello)
Javier Darias – 
Ucanca
Aurel Stroe – 
Humoreske mit zwei durchblicken zum leeren

Radu Lupu 1

LUNI, 02.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

STAATSKAPELLE BERLIN

Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE BERLIN

Dirijor : DANIEL BARENBOIM

Program :
W.M. Mozart – Concertul pentru două piane în Mi bemol Major K365

Solişti :

DANIEL BARENBOIM
RADU LUPU

G. Verdi – “Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
Cu participarea CORULUI FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER

MARŢI, 03.09

14:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI

NEW GENERATION (I)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (I) – Concert interactiv al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IconArts

Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Matei Varga

MARŢI, 03.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

FILARMONICA “BANATUL” DIN TIMISOARA

Ateneul Român
Dirijor : MARTIN YATES
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

Yuja Wang

MARŢI, 03.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor : MANFRED HONECK
Solist : YUJA WANG – pian

Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

MIERCURI, 04.09

14:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI

NEW GENERATION (II)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (II) – Concert interactiv al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IconArts
Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Sergei Dogadin

MIERCURI, 04.09

17:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV

Solist :  SERGEY DOGADIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră op. 27 “Săteasca”
E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

Radu Lupu 1

MIERCURI, 04.09

19:30

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

RADU LUPU

Ateneul Român
Recital RADU LUPU – pian

Program :
Fr. Schubert – Sonata pentru pian în La Major D 959
Fr. Schubert – Sonata pentru pian în Si bemol Major D 960

Jorg Widmann

MIERCURI, 04.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

CLUJ

FILARMONICA DE STAT “TRANSILVANIA” CLUJ
Dirijor : JÖRG WIDMANN

Program :
Ulpiu Vlad – Simfonia I “Lumina drumurilor”
J. Widmann – Concertul pentru trompetă şi orchestră mică în Si bemol Major “Ad absurdum” (dedicată lui Sergei Nakariakov)
Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare
Solişti : TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatură
WILHELM BRUCK – chitară

JOI, 05.09

14:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI

NEW GENERATION (III)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (III) – Concert interactiv al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IconArts
Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Leo Hussain

JOI, 05.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

FILARMONICA DE STAT “MOLDOVA” IAŞI

Ateneul Român
Dirijor : LEO HUSSAIN
Solist : MARINO FORMENTI – pian

Program :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Vilde Frang 2

JOI, 05.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRE DE PARIS

Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
H. Berlioz – Uvertura la “Le Corsaire” H 101
B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
Solistă : VILDE FRANG – vioară
C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78
Solist : THIERRY ESCAICH – orgă

Arcadia Quartet

VINERI, 06.09

13:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

“ARCADIA” STRING QUARTET

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

Program :
Adrian Pop – Opt bagatele pentru cvartet de coarde
Ulpiu Vlad – Pe acest pământ însorit II
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – Cvartet de coarde (primă audiţie)
Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 “Ludus Modalis”

Jorg Widmann

VINERI, 06.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

FILARMONICA DE STAT “TRANSILVANIA” CLUJ

Ateneul Român
Dirijor : JÖRG WIDMANN
Program :
Ulpiu Vlad – Simfonia I “Lumina drumurilor”
J. Widmann – Concertul pentru trompetă şi orchestră mică în Si bemol Major “Ad absurdum” (dedicată lui Sergei Nakariakov)
Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare
Solişti : TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatură
                    WILHELM BRUCK – chitară

Peter Seiffert

VINERI, 06.09

19:00

SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALETCUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA ŞI CORUL OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
“OTELLO” de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON

Regizor : VERA NEMIROVA

Scenograf : VIORICA PETROVICI

Maestru de cor : STELIAN OLARIU

Asistent regie : IRINA MACOVEI 

Distribuţia :
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT
Cassio – CRISTIAN MOGOŞAN
Roderigo –ANDREI LAZĂR
Ludovico – MARIUS BOLOŞ
Montano – IUSTINIAN ZETEA
Un herald – IONUŢ GAVRILĂ
Emilia – MARIA JINGA

Paavo Jarvi

VINERI, 06.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRE DE PARIS

Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

Europa Galante

VINERI, 06.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIISTOC EPUIZAT

EUROPA GALANTE

Ateneul Român
Dirijor şi solist : FABIO BIONDI

Program :
A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major “Il Coro delle Muse” RV149
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV279
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Si bemol Major RV383a
A. Vivaldi – Uvertura la opera “Ercole su’l Termodonte” RV710
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV284
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV204
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV291

VINERI, 06.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

CRAIOVA

FILARMONICA “OLTENIA” DIN CRAIOVA

Dirijor: THEO WOLTERS (OLANDA)

Solişti:

LIVIU PRUNARU – vioară
CECILIU OVIDIU IŞFAN – violă

Program:
Gioacchino Rossini: Uvertura operei „La Cenerentola” („Cenuşăreasa”)
Wolfgang Amadeus Mozart: Simfonia concertantă în Mi bemol major pentru vioară, violă şi orchestră, K. 364
Antonín Dvořák: Simfonia a VIII-a în Sol major, op. 88

European Contemporary Orchestra

SÂMBATĂ, 07.09

11:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA

Sala mică a Palatului

Program :
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding – 
Hop – Creation ECO 2012
T. Hearne – 
First World – Creation ECO 2012
Fr. Narboni – 
Embarquement pour l’outre-là – Creation ECO 2012
P-A Charpy –
 Brûlures – Creation ECO 2012 
Liviu Dănceanu – 
Hexaih op. 147 (p.a.)

Tammuz

SÂMBATĂ, 07.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

“TAMMUZ” Quartet

Ateneul Român
Invitat : OLIVER TRIENDL – pian

Program :
R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 în si minor op. 75
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 în sol minor op. 45

Bertrand De Billy

SÂMBATĂ, 07.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

Sala Mare a Palatului
Dirijor : BERTRAND DE BILLY
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER

Program :
A. Schönberg – Gurre-Lieder

Distribuţia :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narator – MARCEL IUREŞ

Claudio Cavina

SÂMBATĂ, 07.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIICUMPĂRĂ BILET 

Ansamblul “LA VENEXIANA”

Ateneul Român
Dirijor : CLAUDIO CAVINA

Corul de cameră “PRELUDIU” al Centrului Naţional de Artă “Tinerimea Română”
Dirijorul corului : VOICU ENĂCHESCU

Program :
Claudio MONTEVERDI: L’ORFEO (1607)

Distribuţia :
La Musica/Euridice: Roberta MAMELI
Orfeo: Furio ZANASI
Messaggera: Josè Maria LO MONACO
Proserpina/Ninfa: Monica PICCININI
Plutone: Raffaele COSTANTINI
Speranza: Josè Maria LO MONACO 
Caronte: Salvo VITALE
Apollo/Pastore: Luca Cervoni 
Pastore II – Spirito I: Alessio TOSI
Pastore III: Raffaele PE’
Pastore IV – Spirito II: Mauro BORGIONI

Minguet Quartet

DUMINICĂ, 08.09

11:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

“MINGUET” Quartet

Sala mică a Palatului

Program :
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) “…Innenräume, Verwebungen…”
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 “Erinnerung und vergessen” (2008)
Solistă : SARAH MARIA SUN – soprană
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet

Pierre Yves Artaud

DUMINICĂ, 08.09

14:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

Ansamblul TRAIECT

Dirijor : Sorin Lerescu

Solist : Pierre-Yves Artaud – flaut
Program :
Tiberiu Olah – “Invocaţii” pentru 5 executanţi
Ede Terényi – “Traiectorie albă” pentru ansamblu
Laura Ana Mânzat – “Rondo neconvenţional” pentru ansamblu (p.a.a.)
Anatol Vieru – “Feuerwerk”  pentru flaut, vibrafon şi vioară
Elena Apostol – “Fairytale” pentru ansamblu
Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut şi ansamblu instrumental

Tiberiu Soare

DUMINICĂ, 08.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

Ansamblul “PROFIL”

Ateneul Român
Dirijor : TIBERIU SOARE

Program :
Adrian Enescu – Audio Games
Viorel Munteanu – lucrare în primă audiție
Mihai Măniceanu – lucrare în primă audiție
Adrian Iorgulescu – lucrare în primă audiție
Octavian Nemescu – lucrare în primă audiţie
Tristan Murail – L’Esprit des dunes

Lawrence Foster

DUMINICĂ, 08.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

Sala Mare a Palatului
Dirijor : LAWRENCE FOSTER

Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară
AMANDA FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

George Petrou

DUMINICĂ, 08.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIICUMPĂRĂ BILET 

Orchestra “ARMONIA ATENEA”

Ateneul Român
Dirijor : GEORGE PETROU

Program :
G.F. Händel – Alessandro HWV21 (Dramă muzicală în trei acte)
Libret : Paolo Rolli

Distribuţia :
Alessandro – MAX EMANUEL CENČIĆ
Rosanne – JULIA LEZHNEVA
Lisaura – LAURA AIKIN
Clito – PAVEL KUDINOV
Tassile – XAVIER SABATA
Leonato – JUAN SANCHO
Cleone – VASILY KHOROSHEV

John Malkovich

LUNI, 09.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

WIENER AKADEMIE

Ateneul Român
Dirijor : MARTIN HASELBÖCK

Program :
“THE INFERNAL COMEDY” – O crimă melodramatică
Scenariul şi regia : Michael Sturminger
Muzica : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.

Narator : JOHN MALKOVICH

Solişti :
LAURA AIKIN – soprană
BERNARDA BOBRO – soprană
ALEKSANDRA ZAMOJSKA – soprană

LUNI, 09.09

19:00

SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALETCUMPĂRĂ BILET 

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Naţională Bucureşti
“OTELLO” de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON

Regizor : VERA NEMIROVA

Scenograf : VIORICA PETROVICI

Maestru de cor : STELIAN OLARIU

Asistent regie : IRINA MACOVEI 

Distribuţia :
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT
Cassio – CRISTIAN MOGOŞAN
Roderigo –ANDREI LAZĂR
Ludovico – MARIUS BOLOŞ
Montano – IUSTINIAN ZETEA
Un herald – IONUŢ GAVRILĂ
Emilia – MARIA JINGA

Tifu Anna

LUNI, 09.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

Sala Mare a Palatului
Dirijor : Juraj Valčuha
Solistă : ANNA TIFU – laureată a Concursului Internaţional “George Enescu” – ediţia 2007

Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
Philip Glass – 
Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
I. Stravinski –
 Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

LUNI, 09.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

BRAŞOV

TRIO PINCHAS ZUKERMAN, AMANDA FORSYTH, ANGELA CHENG

Program :
W.A. Mozart – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major K 301
R. Schumann – Adagio şi Allegro pentru violoncel şi pian în La bemol Major op. 70
Z. Kodály – Duo pentru vioară şi violoncel op. 7
F. Mendelssohn – Trio pentru pian în re minor op. 49

Cvartetul Voces

MARŢI, 10.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

CVARTETUL VOCES

Ateneul Român

Program :
J. S. Bach – Arta Fugii BWV 1080

Juraj Valcuha

MARŢI, 10.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

Dirijor : JURAJ VALCUHA

Program :
O. Respighi – Poemul simfonic “Fontane di Roma”
Cl. Debussy – “Marea”, trei schiţe simfonice pentru orchestră
M. Ravel – “Daphnis şi Chloe” – fragmente din baletul in trei părţi imaginat de M. Fokin

Rudolf Buchbinder

MIERCURI, 11.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 19
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37

Antonio Pappano

MIERCURI, 11.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
M. Ravel – “Une barque sur l’océan” (partea a 3-a din suita “Miroirs”) op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic “Vox Maris” op. 31
Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 “Din lumea nouă”

Rudolf Buchbinder1

JOI, 12.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 58
L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 “Imperialul”

Liudmyla Monastyrska

JOI, 12.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
G. Verdi – Requiem

Solişti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprană
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprană
JOHAN BOTHA – tenor
RENÉ PAPE – bas

Gheorghe Costin

JOI, 12.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

TIMIŞOARA

ORCHESTRA FILARMONICII “BANATUL” TIMIŞOARA
Dirijor : GHEORGHE COSTIN 
Solişti : MANUELA IANA-MIHĂILESCU şi DRAGOŞ MIHĂILESCU 

Program:
G. Enescu – Suita a II-a în Do Major op. 20
Fr. Poulenc – Concertul în re minor pentru două piane şi orchestră FP 61
B. Bartók –  Suita “Mandarinul miraculos” op. 19

Claire Marie Le Guay

VINERI, 13.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALECUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Ateneul Român
Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA
Solist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian

Program :
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino pentru pian şi orchestră H 55
M. Ravel – Concertul pentru mâna stângă în Re Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestră op. 57b “Daphnis et Chloé”

Vladimir Jurowski 1

VINERI, 13.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI
Solist : ANIKA VAVIC – pian

Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

Christian Zacharias

VINERI, 13.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIISTOC EPUIZAT

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Ateneul Român
Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS

Program :
W.A. Mozart – Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră în Mi bemol Major K 364
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

Altenberg Trio Wien

SÂMBATĂ, 14.09

11:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

ALTENBERG TRIO WIEN

Sala mică a Palatului

Program :
D. Şostakovici – Trio nr. 1 în do minor op. 8 (1923)
G. Enescu – Trio în la minor (1916)
M. Ravel – Trio în la minor (1914)

Alissa Margulis

SÂMBATĂ, 14.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Ateneul Român
Dirijor : CRISTIAN LUPEŞ
Solist : ALISSA MARGULIS – vioară

Program :
A. Webern – Fuga (Ricercata) la 6 voci (după J.S. Bach – Ofranda Muzicală BWV 1079/5)
B. Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră SZ112, BB 117
G. Enescu – Simfonia nr. 2 în La Major op. 17

Leonidas Kavakos

SÂMBATĂ, 14.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI
CORUL ACADMIC RADIO
Dirijor : DAN MIHAI GOIA
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioară

Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

Christian Zacharias

SÂMBATĂ, 14.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIISTOC EPUIZAT

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Ateneul Român
Solist şi dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS

Program :
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 în Re Major K 320 “Posthorn” (primele patru părţi)
W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian şi orchestră în La Major K 488
W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 pentru pian în re minor K 397
W.A. Mozart – Rondo pentru pian în Re Major K 485
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 în Re Major K 320 “Posthorn” (primele trei părţi)

Ilan Volkov

DUMINICĂ, 15.09

11:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

Ansamblul HYPERION INTERNATIONAL

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

Dirijor : Ilan VOLKOV
Program :
Maya Dunietz –  crea.
Liviu Ralea – « Periastron » pentru ansamblu şi sunete asistate de computer ( p.a.a.)
Horaţiu Rădulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources şi ansamblu (p.a.r.) – versiune scrisă şi dedicată Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu şi sunete asistate de computer (p.a.r.)
Ilan Volkov/ Iancu Dumitrescu/ Andrei Kivu / Maya Dunietz/ Eran Sachs/ Yoni Silver / Haggai Fershtman/ Adam Sheflan – Intuitive Music – « pianissimo new project
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov/ Iancu Dumitrescu/ Andrei Kivu / Maya Dunietz/ Eran Sachs/ Yoni Silver / Haggai Fershtman/ Adam Sheflan/  –  Intuitive Music 10 – Fortissimo New Project

DUMINICĂ, 15.09

13:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI

NUOVA MUSICA CONSONANTE

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)

Interpretează :

GEORGETA STOLERIU – soprană

VLAD DIMULESCU – pian

CORINA BOLOLOI – vioară

FAUSTA DIMULESCU – pian

ŞERBAN NICHIFOR – violoncel

DANIEL MIHAI  – violonist

Program :

“Pioneers Songs” de Ned Hill, interpretata cu concursul autorului, un prestigios reprezentant al Culturii Americane.

“REZONANŢE ENESCIENE”
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24
C-tin Silvestri – Piesă de concert nr. 3 pentru pian op. 25
R. Voisey – “Lament and Sorrow” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
V. Petculescu – “Reverberaţii” pentru violoncel solo
D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.)
C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru violoncel şi mediu electroacustic
P. Constantinescu – “Cântec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
S. McClellan (USA)– “Acolo”, lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
G. Enescu – “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioară şi pian
G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioară solo
V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioară şi pian (p.a.)
M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioară şi mediu electroacustic

Otomo Naoto

DUMINICĂ, 15.09

17:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

HARMONIUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

Ateneul Român
Dirijor : OTOMO NAOTO
Program :
A. Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950)
Solist : IONUŢ BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde
G. Enescu – Octuor în Do Major op. 7

Rundfunk Sinfonieorchester Berlin

DUMINICĂ, 15.09

19:30

SERIA WAGNERCUMPĂRĂ BILET 

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Rheingold

Distribuţia :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Woglinde – JULIA BORCHERT

Giulio Prandi

DUMINICĂ, 15.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIICUMPĂRĂ BILET 

GHISLIERI CHOIR & CONSORT

Ateneul Român

“DEATH AND RESURRECTION” – între Baroc şi Clasicism
Un proiect al Fundației Royaumont (Franța) şi al Colegiului Ghislieri (Italia)
Dirijor : GIULIO PRANDI
Solişti : ROBERTA INVERNIZZI – soprană
SALVO VITALE – bas

Program :
W.A. Mozart – Regina Coeli în Do Major KV 108 (1771)
D. Perez – Mattutino de’ morti  (1774)

Marek Janowski

LUNI, 16.09

18:00

SERIA WAGNERCUMPĂRĂ BILET 

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Walküre

Distribuţia :
Sigmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN

Vortice Dracula1

LUNI, 16.09

19:00

SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALETSTOC EPUIZAT

VORTICE DANCE COMPANY

Opera Națională Bucureşti

Program :

“DRACULA”

Coproducţie : Vortice Dance Company, Opera din Macedonia
Regia şi coregrafia : Cláudia Martins, Rafael Carriço
Scenografia, videografia, sonoplastia : Rafael Carriço
Figurine : Jorge Liborio

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho

Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini, efecte audio-visuale : Luis Paz
Muzica : Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed

Corul Madrigal

LUNI, 16.09

19:30

ALTE EVENIMENTE

Madrigal

CORUL NAȚIONAL DE CAMERĂ “MADRIGAL”
Ateneul Român

Program:
Hieronimus Tragoudistis din Cipru – Canonul cel Mare (Cântarea a noua) sec. XVI
Guillaume de Machault – Kyrie – La Messe de Notre Dame (1364)
Moment bizantin 1
Josquin des Prez – Gloria – Missa Pange lingua (cca. 1514)
Moment bizantin 2
Giovani Pierluigi da Palestrina – Credo – Missa Papae Marcelli (1567)
Moment bizantin 3
William Byrd – Sanctus – Missa a quatro voci (1592-1593)
Hans Leo Hassler (1564-1612) – Benedictus – Missa Dixit Maria
Moment bizantin 4
Tomas Luis de Victoria (1548-1611) – Agnus Dei – Missa “O magnum misterium” (1572)
Moment bizantin 5
Dan Dediu – Exultate – lucrare în stil neogregorian/bizantin (p.a.)

Truls  MØrk

MARŢI, 17.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN 
Solist : TRULS  MØRK – violoncel

Program :
A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 104 (B 191)
A. Dvořák – Simfonia nr. 6 în Re Major op. 60 (B 112)

Semyon Bychkov

MARŢI, 17.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program :
G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Fazil Say

MIERCURI, 18.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN
Solist : FAZIL SAY – pian

Program :
G. Enescu – Issis (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului)
Cu participarea Corului de cameră “PRELUDIU” al Centrului Naţional de Artă “Tinerimea Română”
Dirijor : VOICU ENĂCHESCUW.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian şi orchestră în Do Major K.467
J. Haydn – Simfonia nr. 104 în Re Major H.1/104 “Londra”

Katia şi Marielle LabÈque

MIERCURI, 18.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian

Program :
M. Ravel – Suita pentru pian “Le Tombeau de Couperin” (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
C. Franck – Simfonia în re minor

Rundfunk Sinfonieorchester Berlin

JOI, 19.09

17:00

SERIA WAGNERCUMPĂRĂ BILET 

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Siegfried

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Fafner – SORIN COLIBAN
Erda – MARIA RADNER
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER

Soliloquy – About Wonderland

JOI, 19.09

19:00

SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALETSTOC EPUIZAT

VORTICE DANCE COMPANY

Opera Națională Bucureşti

“SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND”

Regia şi coregrafia : Cláudia Martins and Rafael Carriço
Scenografia, videografia şi sonoplastia : Rafael Carriço
Costume : Cláudia Martins
Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini şi efecte audio-visuale : Luis Paz

Muzica : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk,
Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt,
Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira,
Luz Bacellar, Angela Bacellar

Antal Zalai

JOI, 19.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

ORADEA

FILARMONICA DE STAT ORADEA
Dirijor : ROMEO RÎMBU
Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional “G. Enescu” 2011)

Program :
G. Enescu – B. Bartók

Jordi Savall

VINERI, 20.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

HESPERION XXI – LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

Ateneul Român
Dirijor : JORDI SAVALL

Program :
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras 
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano 
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros 

Solişti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor,
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich,
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

Maxim Quartet

VINERI, 20.09

19:00

ALTE EVENIMENTE

Ploieşti – MAXIM Quartet – Turneu naţional CLASSIC REMIX

Horia Maxim – pian

Mihaela Anica – flaut

Fernando Mihalache – acordeon

Săndel Smărăndescu – contrabas

PLOIEŞTI
Sala Filarmonicii “Paul Constantinescu”

Program:
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

James Judd

VINERI, 20.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Sala Mare a Palatului

CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor : JAMES JUDD
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program :
B. Britten – War Requiem op. 66

Solişti :
MICHAELA KAUNE – soprană
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton

New Image

VINERI, 20.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIISTOC EPUIZAT

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Dirijor : Sir. NEVILLE MARRINER

Solist : ANTONIO MENESES – violoncel
Program :
Sir E. Elgar – Introducere şi Allegro pentru orchestră de coarde op. 47

Sir E. Elgar – Concertul pentru violoncel şi orchestră în mi minor op. 85

Sir E. Elgar – Enigma Variation op. 36

VINERI, 20.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

SIBIU

HESPERION XXI
LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA 

Dirijor : JORDI SAVALL

Program :
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras 
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori : Josep PieraJoan F. MiraVicent Ros 

Solişti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor,
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich,
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

Leonel Morales

VINERI, 20.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

BACĂU – Sala “ATENEU”

FILARMONICA “M. JORA” BACĂU
Dirijor : OVIDIU BĂLAN
Solist : LEONEL MORALES – pian

Program :
S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30
I. Stravinski – Ritualul primăverii

Laurent Albrecht Breuninger

SÂMBATĂ, 21.09

11:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

Sala mică a Palatului

Recital :
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară
THOMAS DUIS – pian

Program :
Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140
L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23
G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioară şi pian în la minor “în caracter popular românesc” op. 25
M. Ravel – Rapsodia pentru vioară şi pian op. 76 “Tzigane”

Jean Claude Pennetier

SÂMBATĂ, 21.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER – pian

Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER – pian
Ateneul Român

Program :
G. Fauré – Nocturna nr. 12 în mi minor op. 107
G. Fauré – Barcarola nr. 11 în sol minor op. 105
F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24,1
Cl. Debussy – La cathédrale engloutie
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru pian op. 18 “Carillon nocturne”
Cl. Debussy – 12 studii pentru pian (Caietul 2)
(7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes répétées; 10. Pour les arpèges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)

Maxim Quartet

SÂMBATĂ, 21.09

19:00

ALTE EVENIMENTE

Craiova – MAXIM Quartet – Turneu naţional CLASSIC REMIX

Horia Maxim – pian
Mihaela Anica – flaut
Fernando Mihalache – acordeon
Săndel Smărăndescu – contrabas

CRAIOVA

Sala Filarmonicii “Oltenia”

Program:
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Mariss Jansons

SÂMBATĂ, 21.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

Sir Neville Marriner

SÂMBATĂ, 21.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIISTOC EPUIZAT

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Ateneul Român
Dirijor : Sir NEVILLE MARRINER
Solist : BORIS BROVTSYN – vioară

Program :
F. Mendelssohn – Uvertura “Ruy Blas”
F. Mendelssohn – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
F. Mendelssohn – Visul unei nopți de vară (integral)

Lisa Batiashvili

DUMINICĂ, 22.09

11:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioară

Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
S. Prokofiev – 3 selecţiuni din Suita “Romeo & Julieta”
I. Stravinsky – Suita “Pasărea de foc” (1919)

Rundfunk Sinfonieorchester Berlin

DUMINICĂ, 22.09

17:00

SERIA WAGNERCUMPĂRĂ BILET 

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Amurgul zeilor

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 2 – ELISABETH KULMAN

Maxim Venegerov

DUMINICĂ, 22.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

BRAŞOV

“VIRTUOZII” din BUCUREŞTI
Dirijor : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 “Turkish”
Solist : MAXIM VENGEROV – vioară
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

Evgeny Kissin

LUNI, 23.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

EVGENY KISSIN

Program:

Fr. Schubert – Sonata nr. 17 în Re Major D 850 op. 53

Al. Scriabin – Sonata nr. 2 în sol diez minor op. 19

Al. Scriabin – Studii op. 8, nr. 2 în fa diez minor, nr. 4 în Si Major, nr. 5 în Mi Major, nr. 8 în La bemol Major, nr. 9 în sol diez minor, nr. 11 în Si bemol minor, nr. 12 în re diez minor

Sakari Oramo

LUNI, 23.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian

Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) “The Four Temperaments”

Vlad Stanculeasa

MARŢI, 24.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

“VIRTUOZII” din BUCUREŞTI

Ateneul Român
Dirijor şi solist : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
           VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 “Turkish”
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

Gigi Caciuleanu

MARŢI, 24.09

19:00

SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALET

La Follia In William Shakespeare de Gigi Căciuleanu – PREMIERA

Spectacol de teatru coregrafic prezentat în cadrul “Întâlnirilor JTI”

Teatrul Bulandra – Sala “Liviu Ciulei”
Cu participarea extraordinară a actorilor Victor Rebengiuc, Coca Bloos
Decor, Costume, Imagine – Octavian Neculai
Muzica – Paul Ilea
Designer de lumini – Alexandru Darie
Asistent Coregraf – Lelia Marcu Vladu
Asistent Décor – Vladimir Iuganu
Asistent Costume – Sorina Iuganu
Actori : Cornel Scripcaru, Adrian Ciobanu, Ioana Macaria, Marius Chivu, Camelia Maxim, Daniela Nane, Anca Androne, Rodica Lazar, Antoaneta Cojocaru, Ioana Anton
DansActori : Ramona Barbulescu, Rasmina CalbAjos, Ioana Macarie, Diana Spiridon, Ioana Marchidan, Vanda Ştefănescu, Arcadie Rusu, Cristian Nanculescu, Adrian Nou, IstvAn TegLAs Alexandru Calin, Lari Giorgescu, Ştefan Lupu
Spectacol prezentat în cadrul Programului “Bulandra per Musica” şi produs de Teatrul Bulandra şiFundaţia Art Production

Julian Rachlin

MARŢI, 24.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

Louis Langree

MIERCURI, 25.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

CAMERATA SALZBURG

Ateneul Român
Dirijor : LOUIS LANGRÉE
Solist : HILARY HAHN – vioară

Program :
G. Enescu – Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

Vadim Repin

MIERCURI, 25.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioară

Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

Evgeny Kissin

JOI, 26.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

Ateneul Român

Program :
Fr. Schubert – 4 improptus: op. 142  nr. 1 în fa minor, op. 142 nr. 3 în Si bemol Major, op. 90 nr. 3 în Sol bemol Major, op. 90 nr. 4 în La bemol Major
Fr. Schubert – Trio în Mi bemol Major op. 100

Tiberiu Soare

JOI, 26.09

19:00

SPECTACOLE DE OPERA ŞI BALETCUMPĂRĂ BILET 

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
“OEDIPE”
 de George Enescu
Libretul : Edmond Fleg

Dirijor : ADRIAN MORAR
Regizor : ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Coregraf : RĂZVAN MAZILU 
Maestru de cor : STELIAN OLARIU

Distribuţia :
Oedipe – ŞTEFAN IGNAT
Tiresias – HORIA SANDU
Creon – VICENŢIU ŢĂRANU
Păstorul – LIVIU INDRICĂU 
Marele Preot – MARIUS BOLOŞ
Phorbas – SORIN DRĂNICEANU
Străjerul – MIHNEA LAMATIC
Teseu – ŞERBAN VASILE
Laios – HECTOR LOPEZ
Iocasta – OANA ANDRA
Sfinxul – ANDRADA IOANA ROŞU
Antigona – SIMONA NEAGU
Meropa – ANTONELA BÂRNAT

Maxim Quartet

JOI, 26.09

19:00

ALTE EVENIMENTE

Piteşti – MAXIM Quartet – Turneu naţional CLASSIC REMIX

Horia Maxim – pian
Mihaela Anica – flaut
Fernando Mihalache – acordeon
Săndel Smărăndescu – contrabas

Casa de Cultură a Sindicatelor

Program:
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Boris Berezovsky

JOI, 26.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
CORUL FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER 

Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 “Resurrection Symphony”
Solişti : ANITA HARTIG – soprană
BERNARDA FINK – mezzo-soprană

Borjan Canev

JOI, 26.09

CONCERTE ÎN ŢARĂ

ARAD

FILARMONICA DE STAT ARAD
Dirijor : BORJAN CANEV
Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional “G. Enescu” 2011)

Program :
G. Enescu – B. Bartók

Marin Cazacu

VINERI, 27.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

VIOLONCELLISSIMO

Ateneul Român
Dirijor : MARIN CAZACU
Solişti : MARIN CAZACU – violoncel
            SIMINA IVAN – soprană

T. Albinoni – Adagio
S. Mercadante – Parola prima din Oratoriul “Ultimele şapte cuvinte” pentru soprană şi orchestră de violoncele
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 1 pentru violoncele
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 5 pentru soprană şi violoncele
J. Schrammel – Marş
A. Dvořák – Doloroso
C-tin Dimitrescu – Dans ţărănesc
J. Offenbach – Barcarola
J. Offenbach – Can Can
A. Piazzolla – Oblivion
A.Viloldo  – Tango “El Choclo”
A. Piazzolla – Libertango
Mozart / Mifune – Alla Turca Jazz

Andrew Litton

VINERI, 27.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIISTOC EPUIZAT

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANDREW LITTON
Solist : ALEXANDRA DARIESCU – pian

Program :

J. Brahms – Uvertura Academică în do minor op. 80
E. Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 “Patetica”

Viktoria Mullova

VINERI, 27.09

22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢIISTOC EPUIZAT

ACCADEMIA BIZANTINA

Ateneul Român

Dirijor şi clavecin : OTTAVIO DANTONE

Solistă: VIKTORIA MULLOVA – vioară

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041
J.S. Bach – Concertul pentru vioară, clavecin şi orchestră (transcripţie BWV 1060)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major (transcripţie BWV 1053)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

The Schubert Ensemble

SÂMBATĂ, 28.09

11:00

MUZICA SEC. XXI – WORKSHOP // ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂICUMPĂRĂ BILET 

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Sala mică a Palatului

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

Murray Perahia

SÂMBATĂ, 28.09

17:00

RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALESTOC EPUIZAT

MURRAY PERAHIA

Ateneul Român
Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program :
J. S. Bach  – Suita franceză nr. 4 în Mi bemol Major BWV 815
L. van Beethoven – Sonata nr. 23 în fa minor op. 57 “Appasionata”
R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26
F. Chopin – TBA
F. Chopin – Scherzo nr. 2 în Si bemol Major op. 31

Dmitry  Sitkovetsky

SÂMBATĂ, 28.09

19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMIICUMPĂRĂ BILET 

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU 

Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
G. Mahler – Simfonia nr. 3
Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană

Advertisements

Comments Off on The George Enescu Festival: Hitting A High Note in Romanian Culture

Filed under ballet, Claudia Moscovici, CNN George Enescu Festival, Enescu Festival, Festivalul George Enescu, literature salon, literaturesalon, music, The Center for Cultural Projects of the Municipality of Bucharest, The George Enescu Festival: Hitting A High Note in Romanian Culture, Velvet Totalitarianism

Comments are closed.